Panasonic Electronic Components ECQ-E2103KBB
ECQ-E2103KBB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2103KBB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2103KBB.pdf
Availability of ECQ-E2103KBB
QUANTITY
ECQ-E2103KBB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2103KBB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2103KBB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.165" W (7.90mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.476" (12.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2103KBB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2103KBB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2103KBB Details Description
Related parts for ECQ-E2103KBB
PTC RESETTABLE 55MA 230V RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SPARK SUPPRESSER MK-2 CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP POLY 68UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RC ENCLOS. SOLID 4U/1/2 19"/420 datasheet.pdf