Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ120A-E3/57T
SMCJ120A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ120A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Datasheet Download
SMCJ120A-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ120A-E3/57T
QUANTITY
SMCJ120A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ120A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ120A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ120A-E3/57T
Related LinksSMCJ120, SMCJ120A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ120A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ120A-E3/57T
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf