Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ120CA-E3/9AT
SMCJ120CA-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ120CA-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Datasheet Download
SMCJ120CA-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ120CA-E3/9AT
QUANTITY
SMCJ120CA-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ120CA-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ120CA-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ120CA-E3/9AT
Related LinksSMCJ120C, SMCJ120CA-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ120CA-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ120CA-E3/9AT
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 80MSPS 3V 28-TSSOP datasheet.pdf