Littelfuse SMCJ120CA-HRA
SMCJ120CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ120CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC
Datasheet Download
SMCJ120CA-HRA.pdf
Availability of SMCJ120CA-HRA
QUANTITY
SMCJ120CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ120CA-HRA
Internal Part NumberEIS-SMCJ120CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HRA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ120CA-HRA
Related LinksSMCJ12, SMCJ120CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ120CA-HRA Details Description
Related parts for SMCJ120CA-HRA
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M4 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1.8V QUAD LP 16QSOP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 39V SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 500MA DO204 datasheet.pdf
XBEE PRO RS485 ADAPTER RPSMA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SNGL SP 4POS PLAST datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 402 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf