Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ12AHE3/57T
SMCJ12AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ12AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Datasheet Download
SMCJ12AHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ12AHE3/57T
QUANTITY
SMCJ12AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ12AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ12AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ12AHE3/57T
Related LinksSMCJ12A, SMCJ12AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ12AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ12AHE3/57T
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL MULTIPLY 40QFN datasheet.pdf
AMPTRAC I/O 2MM CABLE 6POS 10FT datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 40POS .050 VERT datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/LC/SC CONN datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
02P.POS-LOCK HSG. datasheet.pdf
RFID SENSOR TAG CHIP 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf