Littelfuse SMCJ12CA-HR
SMCJ12CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ12CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC
Datasheet Download
SMCJ12CA-HR.pdf
Availability of SMCJ12CA-HR
QUANTITY
SMCJ12CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ12CA-HR
Internal Part NumberEIS-SMCJ12CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ12CA-HR
Related LinksSMCJ1, SMCJ12CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ12CA-HR Details Description
Related parts for SMCJ12CA-HR
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
BLADE HEX 7/64" 5.51" datasheet.pdf
IC BATTERY CHRGR NOTEBOOK 28QSOP datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 2.7UH 1.5A datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.03A 215 MOHM datasheet.pdf