Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ130A-E3/57T
SMCJ130A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ130A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Datasheet Download
SMCJ130A-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ130A-E3/57T
QUANTITY
SMCJ130A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ130A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ130A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ130A-E3/57T
Related LinksSMCJ130, SMCJ130A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ130A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ130A-E3/57T
EHS-BIT1,0X6,0X50 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC THERM MON FAN CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 160VDC datasheet.pdf