Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ14CAHE3/57T
SMCJ14CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ14CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ14CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ14CAHE3/57T
QUANTITY
SMCJ14CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ14CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ14CAHE3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)64.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ14CAHE3/57T
Related LinksSMCJ14C, SMCJ14CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ14CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ14CAHE3/57T
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
GDT 420V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 12POS PCB datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
GF-GC MON 120VAC/VCD LATCHING GC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11A OLIVE datasheet.pdf