Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ16AHE3/57T
SMCJ16AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ16AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Datasheet Download
SMCJ16AHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ16AHE3/57T
QUANTITY
SMCJ16AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ16AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ16AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ16AHE3/57T
Related LinksSMCJ16A, SMCJ16AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ16AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ16AHE3/57T
CONN SAIBM 5/8 M12 A-COD 5POS datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 5V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
Crystal 49.1520MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED MODULE 12 LEDS COLD WHITE ON datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20-25AWG GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 250VDC datasheet.pdf