Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ16CA-M3/57T
SMCJ16CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ16CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-214AB
Datasheet Download
SMCJ16CA-M3/57T.pdf
Availability of SMCJ16CA-M3/57T
QUANTITY
SMCJ16CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ16CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ16CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ16CA-M3/57T
Related LinksSMCJ16C, SMCJ16CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ16CA-M3/57T Details Description
Related parts for SMCJ16CA-M3/57T
CABLE D-SUB - AFU15B/AE15M/X datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A IPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
RAIL FRAME LOC 3"X9.6" ALUMINUM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 10POS M-F 6"REV datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
30+30 DIL SMT PIN HDR datasheet.pdf
RS PLC DO W/F&MOV 693MD740 datasheet.pdf
IC AMP DUAL 4MHZ WIDE BW 14SOIC datasheet.pdf