Littelfuse SMCJ170C
SMCJ170C picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ170C
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 288.75VC SMC
Datasheet Download
SMCJ170C.pdf
Availability of SMCJ170C
QUANTITY
SMCJ170C Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ170C
Internal Part NumberEIS-SMCJ170C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)179.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp288.75V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ170C
Related LinksSMCJ, SMCJ170C Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ170C Details Description
Related parts for SMCJ170C
CONN HEADER RT/A .100 4POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR NO LATC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V 5UCSP datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 236MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN CABLE 5CONDUCTR datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf