Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ17A-E3/57T
SMCJ17A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ17A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Datasheet Download
SMCJ17A-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ17A-E3/57T
QUANTITY
SMCJ17A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ17A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ17A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ17A-E3/57T
Related LinksSMCJ17A, SMCJ17A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ17A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ17A-E3/57T
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf