Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ18-E3/57T
SMCJ18-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ18-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ18-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ18-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ18-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ18-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ18-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ18-E3/57T
Related LinksSMCJ18, SMCJ18-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ18-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ18-E3/57T
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK SYNC 5BIT 16-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT datasheet.pdf