Diodes Incorporated SMCJ20A-13-F
SMCJ20A-13-F picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ20A-13-F
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ20A-13-F.pdf
Availability of SMCJ20A-13-F
QUANTITY
SMCJ20A-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ20A-13-F
Internal Part NumberEIS-SMCJ20A-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ20A-13-F
Related LinksSMCJ20, SMCJ20A-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMCJ20A-13-F Details Description
Related parts for SMCJ20A-13-F
CAP CER 680PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 60A IN LINE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.22 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
INTERMEDIATE CAR STL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
CONN DSUB 18POS PIN datasheet.pdf