Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ22A-E3/57T
SMCJ22A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ22A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ22A-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ22A-E3/57T
QUANTITY
SMCJ22A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ22A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ22A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ22A-E3/57T
Related LinksSMCJ22A, SMCJ22A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ22A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ22A-E3/57T
IC OCTAL TRANSPAR LATCH 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 800V FO-T-A datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO15 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP LO/OFF/RAISE datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf