Micro Commercial Components (MCC) SMCJ22CA-TP
SMCJ22CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ22CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ22CA-TP.pdf
Availability of SMCJ22CA-TP
QUANTITY
SMCJ22CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ22CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ22CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ22CA-TP
Related LinksSMCJ2, SMCJ22CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ22CA-TP Details Description
Related parts for SMCJ22CA-TP
IDC CABLE - AKR16H/AE16G/AKR16H datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.71"L X 3.74"W datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 65MHZ 20SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT SOLDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 0.5MM 80POS RA SMD datasheet.pdf