Littelfuse SMCJ22CA
SMCJ22CA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ22CA
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ22CA.pdf
Availability of SMCJ22CA
QUANTITY
SMCJ22CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ22CA
Internal Part NumberEIS-SMCJ22CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ22CA
Related LinksSMCJ, SMCJ22CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ22CA Details Description
Related parts for SMCJ22CA
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP TRIMMER 0.6-4.5PF 500V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRIAC 4DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.19V SOT23-3 datasheet.pdf
POWER SUPPLY CORD 10A 70C datasheet.pdf
INPUT MODULE 32 DIGITAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG YELLOW datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf