Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ24C-E3/9AT
SMCJ24C-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ24C-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 43VC SMC
Datasheet Download
SMCJ24C-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ24C-E3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ24C-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ24C-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ24C-E3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)34.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ24C-E3/9AT
Related LinksSMCJ24C, SMCJ24C-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ24C-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ24C-E3/9AT
CONN HEADER 2POS VERT W/O PEGS datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
POWER MONITOR UV BUILT-IN AMP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12.4V 24A 300W datasheet.pdf
I/O MOD 16 DIGITAL 16 SOLID ST datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 25V SMD datasheet.pdf