Microsemi Commercial Components SMCJ300AE3/TR13
SMCJ300AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ300AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 300VWM SMCJ
Datasheet Download
SMCJ300AE3/TR13.pdf
Availability of SMCJ300AE3/TR13
QUANTITY
SMCJ300AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ300AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMCJ300AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)300V
Voltage - Breakdown (Min)-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ300AE3/TR13
Related LinksSMCJ300, SMCJ300AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMCJ300AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMCJ300AE3/TR13
FUSE CERAMIC 10A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
3.3 V, [15 kV ESD-Protected, Half- and Full-Duplex, RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf