3M 10268-5JBEPC
10268-5JBEPC picture photo
Mfg. Part Number
10268-5JBEPC
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN MDR RCPT 68POS R/A 30GOLD
Datasheet Download
10268-5JBEPC.pdf
Availability of 10268-5JBEPC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10268-5JBEPC Order Process
Ship out your order
Specifications of 10268-5JBEPC
Internal Part NumberEIS-10268-5JBEPC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsMDR Selection Guide
Product Training ModulesInput/Output Connector Systems Primer
Mini Delta Ribbon Connector System
Video FileMDR System
Featured ProductMDR Connectors
PCN Obsolescence/ EOL10268-5JBEPC Device 04/Nov/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
Series102, Mini D Ribbon (MDR)
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions68
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Flange FeatureInsert, Threaded (M2.5); Latchblocks
TypeSCSI-2
FeaturesBoard Lock, Shielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10268-5JBEPC
Related Links10268-, 10268-5JBEPC Datasheet, 3M Distributor
10268-5JBEPC Details Description
Related parts for 10268-5JBEPC
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO220AA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12V datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 8.66" datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A datasheet.pdf
5 POSITION CONN. CABLE ASS Y datasheet.pdf
LITEPIPE 4MM RND VERT 0.140" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
26500 28C 24#20 4#12 P RECP SS datasheet.pdf
60 MHz, 2000 V/us Monolithic Op Amp IC datasheet.pdf