Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ30C-E3/57T
SMCJ30C-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ30C-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ30C-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ30C-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ30C-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ30C-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ30C-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ30C-E3/57T
Related LinksSMCJ30C, SMCJ30C-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ30C-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ30C-E3/57T
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT 2MM GOLD datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 24A W/HEATSINK ZC datasheet.pdf
RES 43 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
MODULE GEM RESISTIVE 7"" datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR BIDIR 8SON datasheet.pdf
Dual 40V complementary transistors in SOT23-6 IC datasheet.pdf