Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ33CA-E3/9AT
SMCJ33CA-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ33CA-E3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Datasheet Download
SMCJ33CA-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ33CA-E3/9AT
QUANTITY
SMCJ33CA-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ33CA-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ33CA-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ33CA-E3/9AT
Related LinksSMCJ33C, SMCJ33CA-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ33CA-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ33CA-E3/9AT
IC OPAMP GP 500KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 233MHZ 208-LQFP datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM HEX R/A PC 5V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NO FRONT 5MM 5M CBL datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 70A datasheet.pdf