Littelfuse SMCJ33CA
SMCJ33CA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ33CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Datasheet Download
SMCJ33CA.pdf
Availability of SMCJ33CA
QUANTITY
SMCJ33CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ33CA
Internal Part NumberEIS-SMCJ33CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ33CA
Related LinksSMCJ, SMCJ33CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ33CA Details Description
Related parts for SMCJ33CA
IC VOICE REC/PLAY 12-SEC 28-SOIC datasheet.pdf
DSUB CABL-AMN09K/ AE10G / AMN09K datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 40A DO203AB datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 10 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
ANT YAGI 12ELEM 450-470MHZ GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf