Littelfuse SMCJ36CA-HRA
SMCJ36CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ36CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC
Datasheet Download
SMCJ36CA-HRA.pdf
Availability of SMCJ36CA-HRA
QUANTITY
SMCJ36CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ36CA-HRA
Internal Part NumberEIS-SMCJ36CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HRA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ36CA-HRA
Related LinksSMCJ36, SMCJ36CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ36CA-HRA Details Description
Related parts for SMCJ36CA-HRA
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
KNOB INSTRUM W/DIAL RND .5"DIA datasheet.pdf
IC TXRX RS232/423 OCTAL 28PLCC datasheet.pdf
INDICATOR 12V 12MM PROMINENT BLU datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 12NS 256CABGA datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W SMBJ datasheet.pdf
RELAY TIMER DPST .1SEC-10M 6VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR 20 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf