Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ40-E3/9AT
SMCJ40-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ40-E3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ40-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ40-E3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ40-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ40-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ40-E3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)