Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ40A-E3/9AT
SMCJ40A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ40A-E3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ40A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ40A-E3/9AT
QUANTITY
SMCJ40A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ40A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ40A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ40A-E3/9AT
Related LinksSMCJ40A, SMCJ40A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ40A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ40A-E3/9AT
RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSITIVE GATE SCR 0.8A 600V LOW datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
THRU-BEAM FLAT FIBER TOUGH FIBER datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf