Littelfuse SMCJ43A-HRAT7
SMCJ43A-HRAT7 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ43A-HRAT7
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC
Datasheet Download
SMCJ43A-HRAT7.pdf
Availability of SMCJ43A-HRAT7
QUANTITY
SMCJ43A-HRAT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ43A-HRAT7
Internal Part NumberEIS-SMCJ43A-HRAT7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ43A-HRAT7
Related LinksSMCJ43, SMCJ43A-HRAT7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ43A-HRAT7 Details Description
Related parts for SMCJ43A-HRAT7
KIT EVAL FOR QT110/111/112/113 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 220MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf