Microsemi Commercial Components SMCJ43AE3/TR13
SMCJ43AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ43AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMCJ
Datasheet Download
SMCJ43AE3/TR13.pdf
Availability of SMCJ43AE3/TR13
QUANTITY
SMCJ43AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ43AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMCJ43AE3/TR13
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ43AE3/TR13
Related LinksSMCJ43A, SMCJ43AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMCJ43AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMCJ43AE3/TR13
Crystal 10.2400MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FILTER LINE 33MH 0.6A VERTICAL datasheet.pdf
GDT 350V 15% 5KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CABLE 19COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 760MA 320 MOHM datasheet.pdf