Littelfuse SMCJ45A-HRAT7
SMCJ45A-HRAT7 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ45A-HRAT7
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC
Datasheet Download
SMCJ45A-HRAT7.pdf
Availability of SMCJ45A-HRAT7
QUANTITY
SMCJ45A-HRAT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ45A-HRAT7
Internal Part NumberEIS-SMCJ45A-HRAT7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HRA
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ45A-HRAT7
Related LinksSMCJ45, SMCJ45A-HRAT7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ45A-HRAT7 Details Description
Related parts for SMCJ45A-HRAT7
POWER CORD W/PLUG FAN R/A 36" datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 4M M8 CONN datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS92311A 230V datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 10V 7343-31 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf