Littelfuse SMCJ45CA
SMCJ45CA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ45CA
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC
Datasheet Download
SMCJ45CA.pdf
Availability of SMCJ45CA
QUANTITY
SMCJ45CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ45CA
Internal Part NumberEIS-SMCJ45CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ45CA
Related LinksSMCJ, SMCJ45CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ45CA Details Description
Related parts for SMCJ45CA
Crystal 5.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 205 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf