Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ48HE3/57T
SMCJ48HE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ48HE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ48HE3/57T.pdf
Availability of SMCJ48HE3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ48HE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ48HE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ48HE3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ48HE3/57T
Related LinksSMCJ48, SMCJ48HE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ48HE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ48HE3/57T
RES SMD 274K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 400MHZ 14SO datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 390MA 1.34 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 18LCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM 0805 datasheet.pdf