Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ54C-E3/9AT
SMCJ54C-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ54C-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 96.3VC SMC
Datasheet Download
SMCJ54C-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ54C-E3/9AT
QUANTITY
SMCJ54C-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ54C-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ54C-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ54C-E3/9AT
Related LinksSMCJ54C, SMCJ54C-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ54C-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ54C-E3/9AT
RES SMD 0.068 OHM 1% 1/2W 0815 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/YLW DIFF datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
IC FPGA 223 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SOD123 datasheet.pdf
POT SLIDE 1K OHM .1W 20MM datasheet.pdf
MED FILTER 10A 115/250VAC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
22UF 200V 10X20 datasheet.pdf