Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ58CA-E3/57T
SMCJ58CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ58CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Datasheet Download
SMCJ58CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ58CA-E3/57T
QUANTITY
SMCJ58CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ58CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ58CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ58CA-E3/57T
Related LinksSMCJ58C, SMCJ58CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ58CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ58CA-E3/57T
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 550MA 600 MOHM datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 2 1.4-1.8MM WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
1601-12V BALTIMOREGAS&ELEC datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle USB mini B 5 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf