Littelfuse SMCJ60CA-HR
SMCJ60CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ60CA-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC
Datasheet Download
SMCJ60CA-HR.pdf
Availability of SMCJ60CA-HR
QUANTITY
SMCJ60CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ60CA-HR
Internal Part NumberEIS-SMCJ60CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ60CA-HR
Related LinksSMCJ6, SMCJ60CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ60CA-HR Details Description
Related parts for SMCJ60CA-HR
IC TXRX DECT SNGL 1.9GHZ 48QFN datasheet.pdf
IC SWITCH RF N-CH 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
IC TXRX 8BIT TTL/BTL 52-QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 0 DEG BLACK/BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 100A TO263-3 datasheet.pdf
SPADE INSULKRIMP (B-224-06X) datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
STARTER RELAY NO 4PIN 24V 40A datasheet.pdf
39 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf