Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ64A-E3/57T
SMCJ64A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ64A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC
Datasheet Download
SMCJ64A-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ64A-E3/57T
QUANTITY
SMCJ64A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ64A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ64A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ64A-E3/57T
Related LinksSMCJ64A, SMCJ64A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ64A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ64A-E3/57T
IC SONAR RANGING CONTROL 16-DIP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 10.16MM 2DGT GRN CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
IC FLIP FLOP POS D PROGR 24SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 253VAC AXIAL AXI datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf