Littelfuse SMCJ64A-HRA
SMCJ64A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ64A-HRA
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC
Datasheet Download
SMCJ64A-HRA.pdf
Availability of SMCJ64A-HRA
QUANTITY
SMCJ64A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ64A-HRA
Internal Part NumberEIS-SMCJ64A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ64A-HRA
Related LinksSMCJ6, SMCJ64A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ64A-HRA Details Description
Related parts for SMCJ64A-HRA
THYRISTOR SIBOD 75VR DO-214AA datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf