Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ64CA-E3/9AT
SMCJ64CA-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ64CA-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC
Datasheet Download
SMCJ64CA-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ64CA-E3/9AT
QUANTITY
SMCJ64CA-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ64CA-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ64CA-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ64CA-E3/9AT
Related LinksSMCJ64C, SMCJ64CA-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ64CA-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ64CA-E3/9AT
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf
TELPOWER FUSE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf