Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ78C-E3/9AT
SMCJ78C-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ78C-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 139VC SMC
Datasheet Download
SMCJ78C-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ78C-E3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ78C-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ78C-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ78C-E3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp139V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ78C-E3/9AT
Related LinksSMCJ78C, SMCJ78C-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ78C-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ78C-E3/9AT
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 40A IN LINE datasheet.pdf
ANT DUCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 4POS datasheet.pdf
MICRO 100C P 30" WHT JACKS NI datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf