Comchip Technology TV06B181JB-G
TV06B181JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV06B181JB-G
Brief Description
TVS DIODE 180VWM 291.6VC SMB
Datasheet Download
TV06B181JB-G.pdf
Availability of TV06B181JB-G
QUANTITY
TV06B181JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B181JB-G
Internal Part NumberEIS-TV06B181JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp291.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.06A
Power - Peak Pulse600W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B181JB-G
Related LinksTV06B1, TV06B181JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B181JB-G Details Description
Related parts for TV06B181JB-G
SWITCH 3 POS DIP RECESSED SEALED datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 5.5A 26 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN JUMPER WDU1.5/2.5 WQV2.5/6 datasheet.pdf
IC TRANS ARRAY DUAL NPN 14-SOIC datasheet.pdf
IC LVDS DIFF LINE RCVR 8-MSOP datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF 7X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.62K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT FC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf