Fairchild Semiconductor SMCJ8V5CA
SMCJ8V5CA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ8V5CA
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ8V5CA.pdf
Availability of SMCJ8V5CA
QUANTITY
SMCJ8V5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ8V5CA
Internal Part NumberEIS-SMCJ8V5CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ8V5CA
Related LinksSMCJ, SMCJ8V5CA Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SMCJ8V5CA Details Description
Related parts for SMCJ8V5CA
CONN RECPT 8POS .100 POLAR 15AU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 150MA NC 6-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -22, -42DB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf