Diodes Incorporated SMCJ90A-13
SMCJ90A-13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ90A-13
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC
Datasheet Download
SMCJ90A-13.pdf
Availability of SMCJ90A-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ90A-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ90A-13
Internal Part NumberEIS-SMCJ90A-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ90A-13
Related LinksSMCJ9, SMCJ90A-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMCJ90A-13 Details Description
Related parts for SMCJ90A-13
CAP ALUM 4100UF 250V SCREW datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 14TSSOP datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CHROMALIT LINEAR 70CRI 305X22.5 datasheet.pdf
IC PWR MGMT 4 LDO TXRX 139NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 4CKT datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 28POS STR 3.5MM datasheet.pdf