TE Connectivity Raychem Circuit Protection SMD050F-2
SMD050F-2 picture photo
Mfg. Part Number
SMD050F-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH 0.50A HOLD SMD
Datasheet Download
SMD050F-2.pdf
Availability of SMD050F-2
QUANTITY
SMD050F-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMD050F-2
Internal Part NumberEIS-SMD050F-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Max60V
Current - Max10A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)1A
R Min/Max0.350 ~ 1.400 Ohm
Time to Trip4s
Package / Case2-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMD050F-2
Related LinksSMD0, SMD050F-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
SMD050F-2 Details Description
Related parts for SMD050F-2
MOSFET N-CH 40V 120A TO-220 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
ACCELEROMETER DUAL 1.5G 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP DUAL BRIDGE CLIPWATT15 datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14 datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE 10GBASE-T SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf