Microsemi Commercial Components SMDA12C/TR13
SMDA12C/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMDA12C/TR13
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19VC 8SOIC
Datasheet Download
SMDA12C/TR13.pdf
Availability of SMDA12C/TR13
QUANTITY
SMDA12C/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDA12C/TR13
Internal Part NumberEIS-SMDA12C/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTVSarray™
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels4
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency95pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDA12C/TR13
Related LinksSMDA12, SMDA12C/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMDA12C/TR13 Details Description
Related parts for SMDA12C/TR13
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS DL ALUM SLD CUP datasheet.pdf