Semtech SMDA12C.TBT
SMDA12C.TBT picture photo
Mfg. Part Number
SMDA12C.TBT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 24VC
Datasheet Download
SMDA12C.TBT.pdf
Availability of SMDA12C.TBT
QUANTITY
SMDA12C.TBT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDA12C.TBT
Internal Part NumberEIS-SMDA12C.TBT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDAC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels4
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency120pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDA12C.TBT
Related LinksSMDA1, SMDA12C.TBT Datasheet, Semtech Distributor
SMDA12C.TBT Details Description
Related parts for SMDA12C.TBT
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
ENDPLATE AP OSC 10 16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 13.5VC SOT323 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1 4.5-3000MHZ datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf