Littelfuse SMDJ120A-HRA
SMDJ120A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ120A-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC 214AB
Datasheet Download
SMDJ120A-HRA.pdf
Availability of SMDJ120A-HRA
QUANTITY
SMDJ120A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ120A-HRA
Internal Part NumberEIS-SMDJ120A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ120A-HRA
Related LinksSMDJ12, SMDJ120A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ120A-HRA Details Description
Related parts for SMDJ120A-HRA
LED ORANGE CLEAR AXIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 100MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 10POS .050" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN ORANGE PVC FREE datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CAP FILM 9.1 NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf