Littelfuse SMDJ36CA-HRAT7
SMDJ36CA-HRAT7 picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ36CA-HRAT7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Datasheet Download
SMDJ36CA-HRAT7.pdf
Availability of SMDJ36CA-HRAT7
QUANTITY
SMDJ36CA-HRAT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ36CA-HRAT7
Internal Part NumberEIS-SMDJ36CA-HRAT7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)51.6A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ36CA-HRAT7
Related LinksSMDJ36C, SMDJ36CA-HRAT7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ36CA-HRAT7 Details Description
Related parts for SMDJ36CA-HRAT7
IC THERMOCOUPLE AMPLIFIER 8-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO214AC datasheet.pdf
XBEE DIGIMESH 865/868 PCB ANT datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf