Littelfuse SMDJ51CA-HR
SMDJ51CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ51CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Datasheet Download
SMDJ51CA-HR.pdf
Availability of SMDJ51CA-HR
QUANTITY
SMDJ51CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ51CA-HR
Internal Part NumberEIS-SMDJ51CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)36.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ51CA-HR
Related LinksSMDJ5, SMDJ51CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ51CA-HR Details Description
Related parts for SMDJ51CA-HR
CONN HEADER 4POS R/A KEY-Y 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 44MA 12 OHM TH datasheet.pdf
RIGHT-ANGLE DIP SWITCH datasheet.pdf
CONTACT TIN PIN 16-18AWG datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV612 datasheet.pdf
LABEL 4X4" BLU/RED/YEL-WHT 50/PK datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
460VAC 40HP 352A IP20 W/ BRK W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf