Littelfuse SMDJ7.5CA-T7
SMDJ7.5CA-T7 picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ7.5CA-T7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC 214AB
Datasheet Download
SMDJ7.5CA-T7.pdf
Availability of SMDJ7.5CA-T7
QUANTITY
SMDJ7.5CA-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ7.5CA-T7
Internal Part NumberEIS-SMDJ7.5CA-T7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)232.6A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ7.5CA-T7
Related LinksSMDJ7., SMDJ7.5CA-T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ7.5CA-T7 Details Description
Related parts for SMDJ7.5CA-T7
IC ADC 8BIT MPU W/MUX OPT 28PLCC datasheet.pdf
THYRISTOR SIBOD 160VR DO-214AA datasheet.pdf
IGNAL LCP 12MM datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 40CM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 348 I/O 672FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 320K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 5W L BEND datasheet.pdf