Micro Commercial Components (MCC) SMF16A-TP
SMF16A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMF16A-TP
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123FL
Datasheet Download
SMF16A-TP.pdf
Availability of SMF16A-TP
QUANTITY
SMF16A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF16A-TP
Internal Part NumberEIS-SMF16A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSMF5.0A ~ SMF170A Suppressors
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.7A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123FL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF16A-TP
Related LinksSMF1, SMF16A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMF16A-TP Details Description
Related parts for SMF16A-TP
MOSFET N-CH 600V 3.6A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 150NS 28DIP datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58U 12' TNC datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9VC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 72A SOT-227 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000000MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf