ON Semiconductor SMF43AT1
SMF43AT1 picture photo
Mfg. Part Number
SMF43AT1
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SOD123FL
Datasheet Download
SMF43AT1.pdf
Availability of SMF43AT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMF43AT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF43AT1
Internal Part NumberEIS-SMF43AT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 12/Apr/2006
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.9A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123FL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF43AT1
Related LinksSMF4, SMF43AT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SMF43AT1 Details Description
Related parts for SMF43AT1
OSC VCXO 19.44MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN IDC 10POS T/H TIN datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 298 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
X4 SATA X - 4X LNLNK JCKSCRW CBL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 4.07K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf